Kultainen Venla 2013 finalistit

17.12.2013

Ajankohtais- ja asiaohjelma

45 minuuttia, esityskanava MTV3, tuotantoMTV3 Uutis- ja ajankohtaistoimitus

Docventures, esityskanava Yle TV2, tuotantoyhtiö Gimmeywallet Productions Oy

Dokumenttiprojekti: Varastettu lapsuus, esityskanava Yle TV1, tuotanto Yle Asia

 

Draamaohjelma

Kansan mies, esityskanava Yle TV1, tuotantoyhtiö Zodiak Finland Oy

Salatut elämät, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö FremantleMedia Finland Oy

Taivaan tulet, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Draama

 

Keskusteluohjelma

A-talk, esityskanava Yle TV1, tuotanto Yle Uutis- ja ajankohtaistoiminta

Enbuske Linnanahde Crew, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Yellow Film & TV

Hjallis, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö FremantleMedia Finland Oy

 

Komedia- ja sketsiohjelma

Hyvät ja huonot uutiset, esityskanava Nelonen, tuotantoyhtiö Yellow Film & TV

Naurun tasapaino, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Kulttuuri ja viihde

Putous, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Yellow Film & TV

 

Lasten- ja nuortenohjelma

#lovemilla, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Lapset ja nuoret/It´s Alive Productions Oy

Mimmikoto, esityskanava MTV Juniori, tuotanto Mimmit Music ja Kuutti Rocks

Pikku Kakkonen, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Lapset ja nuoret

 

Lifestyle

Erilaiset äidit, esityskanava AVA, tuotantoyhtiö Aito Media Oy

Koko Suomi leipoo, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Eyeworks Finland Oy

Ulos luontoon, esityskanava Yle TV1, tuotanto Yle Asia

 

Reality

Arman ja viimeinen ristiretki, esityskanava JIM, tuotantoyhtiö Armanin Maailma

Iholla, esityskanava AVA, tuotantoyhtiö Moskito Television Oy

Love Connection, esityskanava Yle TV2, tuotantoyhtiö Eyeworks Finland Oy

 

Viihde- ja musiikkiohjelma

Iskelmä Suomi, esityskanava Yle Teema, tuotanto Yle Kulttuuri ja viihde

Tanssii Tähtien Kanssa, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Zodiak Finland Oy

Vain elämää, esityskanava Nelonen, tuotantoyhtiö Zodiak Finland Oy

 

Paras miesnäyttelijä                                                                                                      

Aku Hirviniemi roolistaan tv-draamassa Nuoret nerot

Sampo Sarkola roolistaan tv-draamassa i Apeiron

Jussi Vatanen roolistaan tv-draamassa Puolin ja toisin

 

Paras naisnäyttelijä

Irina Björklund roolistaan tv-draamassa  i Apeiron

Ria Kataja roolistaan tv-draamassa Taivaan tulet

Armi Toivanen roolistaan tv-draamassa Nuoret nerot

 

Vuoden käsikirjoittaja

Outi Keskevaari tv-sarjasta Selviytyjät Suomi

Kirsti Manninen ja Antti Pesonen draamasarjasta Kansan mies

Salatut elämät Story Team pääkäsikirjoittaja Teemu Salosen johdolla

 

Vuoden ohjaaja

Veikko Aaltonen draamasarjasta Kansan mies

Antti Leino musiikki-ohjelmasta Iskelmä-Suomi

Kari Väänänen draamasarjasta Taivaan tulet