EHDOKKAAT 2014 ÄÄNESTYKSEEN

17.11.2014

Vuoden 2014 Kultainen Venla -kilpailun esituomaristo valitsi perjantaina 14.11.2014 yhteensä 45 kotimaista tv-ohjelmaa ja 20 tekijää Televisioakatemian jäsenten äänestykseen. Esituomaristoon kuuluivat Rostislav Aalto, Pauli Kopu, Marko Lysmä, Kaisa Pylkkänen, Heli Ruotsalainen, Pekka Seppänen, Jonathan Tuovinen sekä Televisioakatemian hallituksen jäsenet Antti Väisänen (pj),Toni Flyckt, Jani Hartikainen, Stiina Laakso, Riitta Pihlajamäki, Mikko Silvennoinen ja Kristiina Werner-Autio. 

Televisioakatemian noin 400 televisioalan ammattilaista äänestävät esituomariston valitsemien ehdokkaiden joukosta kolme finalistia jokaisessa kategoriassa. Finalistit eli Kultainen Venla -kilpailun palkintoehdokkaat julkistetaan jäsenäänestyksen päätyttyä 15.12.2014. Kultainen Venla -voittajat palkitaan 16.1.2015 Suomen Kansallisoopperassa ja tilaisuus televisioidaan suorana lähetyksenä MTV3-kanavalla klo 20.00-22.00.

Kultainen Venla -kilpailun ehdokkaat aakkosjärjestyksessä:

 

OHJELMAKATEGORIAT:

1. Ajankohtais- ja asiaohjelma:

45minuuttia SuomiAreenalla, esityskanava MTV3, tuotanto MTV Uutiset

A-studio: Hoivakoti kuntoon, esityskanava Yle TV1, tuotanto Yle Ajankohtaistoiminta

Arman ja Kamerunin kummilapset, esityskanava JIM, tuotantoyhtiö Armanin Maailma Oy

Docventures, esityskanava Yle TV2, tuotantoyhtiö Gimmeyawallet Productions Oy

Dokumenttiprojekti: Piripäiväkirja,  esityskanava Yle TV1, tuotanto Yle Asia

 

2. Draamaohjelma:

Klikkaa mua, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Dionysos Films Oy

Mustat Lesket, esityskanava Nelonen, tuotantoyhtiö Moskito Television Oy

Nymfit, esityskanava MTV3/AVA, tuotantoyhtiö Fisher King Productions Oy

Syke, esityskanava Yle TV2, tuotantoyhtiö Yellow Film & TV Oy

Tellus, esityskanava Yle TV1, tuotanto Yle Draama

 

3. Keskusteluohjelma:

Ajankohtainen kakkonen teemailta: Venäjä, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Ajankohtaistoiminta

Efter nio, esityskanava Yle Fem, tuotanto Yle/Parad Media Oy

Enbuske & Linnanahde Crew, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Yellow Film & TV Oy

Hjallis, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö FremantleMedia Finland Oy

Ylen aamu-tv, esityskanava Yle TV1, tuotanto Yle Uutiset

 

4. Komedia- ja sketsiohjelma:

Hyvät ja huonot uutiset, esityskanava Nelonen, tuotantoyhtiö Yellow Film & TV Oy

Kimmo, esityskanava Yle TV2, tuotantoyhtiö Yellow Film & TV Oy

Noin viikon uutiset, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Kulttuuri ja viihde

Putous, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö  Yellow Film & TV Oy

Siskonpeti, esityskanava Yle TV2, tuotantoyhtiö Yellow Film & TV Oy

 

5. Lasten- ja nuortenohjelma

#lovemilla3, esityskanava Yle TV2, tuotantoyhtiö It´s Alive Films Oy

Idan puutarha, esityskanava MTV Juniori, tuotanto Tuotantoyhtiö Kassette Oy

Ihan sama, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Lapset ja nuoret

Meidän perheen tähdet, esityskanava TV5/SBS Discovery TV Oy, tuotantoyhtiö ITV Studios Finland Oy

Unelmien koulukuva, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Lapset ja nuoret

 

6. Lifestyle

Hotellit kuntoon, Jyrki Sukula!, esityskanava Nelonen, tuotantoyhtiö Moskito Television Oy

Jutta ja puolen vuoden superdieetit, esityskanava LIV, tuotantoyhtiö Moskito Television Oy

Jäämeri 30 päivässä, esityskanava Yle Teema, tuotantoyhtiö Aito Media Oy

Ravintola X, esityskanava Nelonen, tuotantoyhtiö Yellow Film & TV Oy

Rojua, rojua, esityskanava FOX International Channels Finland Oy, tuotanto Tuotantoyhtiö Kassette Oy

 

7. Musiikkiohjelma

Kullervo-ooppera, esityskanava Teema, tuotanto Yle Kulttuuri ja viihde

Sami Yaffa -  Sound Tracker, esityskanava Teema, tuotantoyhtiö Gimmeyawallet Productions Oy

Tähdet tähdet, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Moskito Television Oy

Uuden Musiikin Kilpailu, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Kulttuuri ja viihde

Vain elämää, esityskanava Nelonen, tuotantoyhtiö Zodiak Finland Oy

 

8. Reality

Duudsonit tuli taloon, esityskanava Sub, tuotantoyhtiö Rabbit Films Oy

Iholla, esityskanava AVA, tuotantoyhtiö Moskito Television Oy

Putkiremontti, esityskanava Yle TV1, tuotantoyhtiö Eyeworks Finland Oy

Suomen surkein kuski, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Eyeworks Finland Oy

Valheen vangit, esityskanava LIV, tuotantoyhtiö Eyeworks Finland Oy

 

9.Viihdeohjelma

Tanssii Tähtien Kanssa, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Zodiak Finland Oy

Posse, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Rabbit Films Oy

SuomiLOVE, esityskanava Yle TV2, tuotantoyhtiö Eyeworks Finland Oy

Suuret setelit, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Endemol Finland Oy

Vino Show, esityskanava Nelonen, tuotantoyhtiö Shine Finland Oy

 

TEKIJÄKATEGORIAT

1.Vuoden käsikirjoittaja

Anna Dahlman (Siskonpeti)

Katja Kallio (Kiiltokuvia)

Miikko Oikkonen (Nymfit)

Petja Peltomaa (Syke)

Laura Suhonen (Mustat lesket)

 

2.Vuoden ohjaaja

Veikko Aaltonen, Marja Pyykkö (Mustat lesket)

Teppo Airaksinen (Kimmo)

Otso Tiainen (Sami Yaffa)

Joona Tena (Syke)

Johanna Vuoksenmaa (Klikkaa mua)

 

3. Paras miesnäyttelijä:

Jarkko Niemi (Nymfit)

Mikko Nousiainen (Toisen kanssa)

Niko Saarela (Musta lesket)

Timo Tuominen (Klikkaa mua)

Jussi Vatanen (Kimmo)

  

4. Paras naisnäyttelijä:

Wanda Dubiel (Mustat lesket)

Jonna Järnefelt (Kiiltokuvia)

Tiina Lymi (Syke)

Krista Kosonen (Toisen kanssa)

Malla Malmivaara (Mustat lesket)