Ehdokkaat 2015 äänestykseen

17.11.2015

Vuoden 2015 Kultainen Venla -kilpailun esituomaristo valitsi perjantaina 13.11.2015 yhteensä 50 kotimaista tv-ohjelmaa ja 21 tekijää Televisioakatemian jäsenten äänestykseen. Esituomaristoon kuuluivat Televisioakatemian hallituksen jäsenet Jani Hartikainen, johtaja, televisiotoiminta, Nelonen Media; Laura Kuulasmaa, Business Manager - Elisa Viihde content users, Elisa Oyj; Risto Kuulasmaa, Head of TV and Online Media, Yleisradio Oy; Stiina Laakso, toiminnanjohtaja, SATU ry; Katja Santala, Program Director, Discovery Networks Finland Oy; Mikko Silvennoinen, Director of Broadcast, Fox International Channels Oy; Kristiina Werner-Autio, ohjelmajohtaja, MTV Oy ja Antti Väisänen, CEO, Warner Bros. International Television Production Finland Oy sekä asiantuntijoina Marko Ahonen, toimittaja ja kriitikko, Keskisuomalainen; Joona Haatainen, toimitusjohtaja, Töttöröö Network Oy; Miira Karhula, käsikirjoittaja ja ohjaaja ja Matti Paunio.

Televisioakatemian noin 400 televisioalan ammattilaista äänestävät esituomariston valitsemien ehdokkaiden joukosta kolme finalistia jokaisessa kategoriassa. Finalistit eli Kultainen Venla -kilpailun palkintoehdokkaat julkistetaan jäsenäänestyksen päätyttyä 15.12.2015. Kultainen Venla -voittajat palkitaan 15.1.2016 Suomen Kansallisoopperassa ja tilaisuus televisioidaan suorana lähetyksenä MTV3-kanavalla klo 20.00-22.00.

 

Kultainen Venla -kilpailun äänestysehdokkaat aakkosjärjestyksessä:

 

OHJELMAKATEGORIAT:

1. Ajankohtais- ja asiaohjelma
Arman ja viimeinen ristiretki, esityskanava JIM, tuotanto Armanin Maailma Oy
Docventures, esityskanava Yle TV2, tuotantoyhtiö Gimmeyawallet Productions Oy
Huume-Suomen historia, esityskanava Yle TV1, tuotanto Yle Asiaohjelmat
Kuningas Matti ja ysäristit, esityskanava Yle Teema, tuotanto Yle Kulttuuri ja viihde
Sami Yaffa - Sound Tracker, esityskanava Yle Teema, tuotanto Gimmeyawallet Productions Oy
SuomiAreena, esityskanava MTV3, tuotanto MTV Uutiset Oy

2. Draamasarja
Downshiftaajat, esityskanava Elisa Viihde Aitio, tuotanto Yellow Film & TV Oy
Hinnalla millä hyvänsä, esityskanava MTV3, tuotanto Moskito Television Oy
Koukussa, esityskanava Yle TV2, tuotanto Moskito Television Oy
Roba 2, esityskanava MTV3, tuotanto Yellow Film & TV Oy
Syke 2, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yellow Film & TV Oy

3. Keskusteluohjelma
Antti Holma Show, esityskanava MTV3, tuotanto Yellow Film & TV Oy
Enbuske & Linnanahde Crew, esityskanava MTV3, tuotanto Yellow Film & TV Oy
Loirinuotiolla, esityskanava Nelonen, tuotanto Kaiho Republic Oy
Marja Hintikka Live, esityskanava YleTv2, tuotanto Yle Asia
Yökylässä Maria Veitola, esityskanava MTV3, tuotanto Moskito Television Oy 

4. Komedia- ja sketsiohjelma
Ismo, esityskanava Elisa Viihde Aitio, tuotanto Mogulmedia Oy
Noin viikon uutiset, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Viihde
Putous 7, esityskanava MTV3, tuotanto Yellow Film & TV Oy
Siskonpeti, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yellow Film & TV Oy
Vino Show, esityskanava Nelonen, tuotanto Shine Finland Oy

5. Lasten- ja nuortenohjelma
Hittehatt, esityskanava Yle Fem, tuotanto Yle Fakta och Fiktion
Hullu - hullumpi - yläaste, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Lapset ja nuoret
Jari ja Kari, esityskanava Yle TV2, tuotanto Otto Tuotanto Oy
Joulukalenteri: Porokuiskaajan arvoitus, Yle TV2, tuotanto Yle Lapset ja nuoret
Yökyöpelit, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Lapset ja nuoret

6. Lifestyle-ohjelma
Fitnesspäiväkirjat, esityskanava AVA, tuotanto Moskito Television Oy
Kuppilat kuntoon, Jyrki Sukula!, esityskanava Nelonen, tuotanto Moskito Television Oy
Tuhkimotarinoita, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Asia
Virittäjät 5.kausi, esityskanava Elisa Viihde Aitio, MTV Max, Sub, tuotanto Mediatehdas Dakar Oy
Vuosia nuoremmaksi, esityskanava AVA, tuotanto Warner Bros. International Television Production Finland 

7. Reality-ohjelma
Ensitreffit alttarilla, esityskanava AVA, tuotanto Shine Finland Oy
Poliisit – kotihälytys, esityskanava Nelonen, tuotanto Aito Media Oy
Risteyksessä, esityskanava Nelonen, tuotanto Moskito Television Oy
Suomen surkein kuski, esityskanava MTV3, tuotanto Warner Bros. International Television Production Finland
V#tun Puhelinmyyjät, esityskanava FOX International Channels Oy, tuotanto Shine Finland Oy

8. Seurantareality
Lapin Poliisit, esityskanava FOX International Channels Oy, tuotanto Mogulmedia Oy
Au Pairit Los Angelesissa, esityskanava Yle TV2, tuotanto Aito Media Oy
Nyt tai ei koskaan, esityskanava Yle TV1, tuotanto ITV Finland Oy
Satuhäät, esityskanava YleTV2, tuotanto Filmaattiset Oy

9. Musiikkiviihde
SuomiLOVE, esityskanava Yle TV2, tuotanto Warner Bros. International Television Production Finland
The Voice of Finland, esityskanava Nelonen, tuotanto Banijay Finland Oy
Tähdet tähdet, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Moskito Television Oy
Vain elämää, esityskanava Nelonen, tuotantoyhtiö Zodiak Finland Oy
Uuden Musiikin Kilpailu, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Kulttuuri ja viihde 

10. Viihde
Big Bang!, esityskanava Nelonen, tuotantoyhtiö Shine Finland Oy
Hyvät ja huonot uutiset, esityskanava Nelonen, tuotanto Yellow Film & TV Oy
KINGI, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Rabbit Films Oy
Koomikot, esityskanava TV5/Discovery Networks Finland, tuotanto Moskito Television Oy
Posse, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Rabbit Films Oy

 

TEKIJÄKATEGORIAT

Vuoden käsikirjoittaja
Petja Peltomaa (Syke 2)
Laura Suhonen (Koukussa)
Timo Varpio (Downshiftaajat)
Timo Varpio (Roba 2)

Vuoden ohjaaja
Teppo Airaksinen (Downshiftaajat)
Teija Paajamaa (Posse)
Marja Pyykkö (Koukussa)
Joona Tena (Roba 2)

Paras miesnäyttelijä
Tommi Eronen (Koukussa)
Kari Hietalahti (Roba 2)
Aku Hirviniemi (Roba 2)
Eero Milonoff (Koukussa)

Paras naisnäyttelijä
Matleena Kuusniemi (Koukussa)
Iina Kuustonen (Downshiftaajat)
Tiina Lymi (Roba 2)
Leena Pöysti (Roba 2)

Vuoden paras uusi esiintyjä tai kokoonpano
Ensitreffit Alttarilla -asiantuntijatrio (Kari Kanala, Maaret Kallio, Mikael Saarinen)
Ismo Leikola (Ismo-komediasarja)
Jukka Lindström (Noin viikon uutiset)
Roope Salminen (Hittikärpänen, Koomikot, Tähdet Tähdet, UMK)
Triplan Kokoonpano (Paavo Kinnunen, Lotta Kaihua, Ylermi Rajamaa, Pihla Penttinen, Samuli Niittymäki, Santtu Karvonen, Anna-Riikka Rajanen, Eero Ritala, Sonja Kuittinen, Joonas Kääriäinen, Miila Virtanen, Antti Heikkinen)