Ehdokkaat 2013 äänestykseen

08.11.2013

Kultainen Venla -kilpailun esituomaristo valitsi 6.11. kokouksessaan 38 ohjelmaa ja 14 tekijää jatkoon. Tuomaristoon kuuluivat pj. Jorma Sairanen, Riitta Pihlajamäki, Olli Haikka, Jani Hartikainen, Kari Voutila, Paula Noronen, Iris Olsson, Juha Heinisuo ja Stiina Laakso. Televisioakatemian varsinaiset jäsenet äänestävät kilpailussa jatkoon valittujen ohjelmien joukosta kategorioittain kolme finalistia. Finalistit julkistetaan jäsenäänestyksen päätyttyä 17.12.2013.

SHORT-LISTA:

1. Ajankohtais- ja asiaohjelma:

Docventures, esityskanava Yle TV2, tuotantoyhtiö Gimmeywallet Productions Oy

Dokumenttiprojekti: Varastettu lapsuus, esityskanava Yle TV1, tuotanto Yle Asia

Ulkolinja: Kuollut mies tuomiolla, esityskanava Yle TV1, tuotanto Yle Asia

Viimeiset sanani, esityskanava Yle TV1, tuotantoyhtiö Susamuru Oy

45 minuuttia, esityskanava MTV3, tuotantoMTV3 Uutis- ja ajankohtaistoimitus

 

2.Draamaohjelma:

Kansan mies, esityskanava Yle TV1, tuotantoyhtiö Zodiak Finland Oy

Nuoret nerot, esityskanava Yle TV1, tuotantoyhtiö Tuotanto Oy Säihky

Salatut elämät, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö FremantleMedia Finland Oy

Taivaan tulet, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Draama

 

3.Keskusteluohjelma:

A-talk, esityskanava Yle TV1, tuotanto Yle Uutiset- ja ajankohtaistoiminta

Gamla Onsdag, esityskanava Yle Fem, tuotantoyhtiö Dooning Productions

Enbuske Linnanahde Crew, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Yellow Film & TV

Hjallis, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö FremantleMedia Finland Oy

Inhimillinen tekijä, esityskanava Yle TV1, tuotanto Yle Asia

 

4.Komedia- ja sketsiohjelma:

Hyvät ja huonot uutiset, esityskanava Nelonen, tuotantoyhtiö Yellow Film & TV

Naurun tasapaino, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Kulttuuri ja viihde

Putous, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Yellow Film & TV

YleLeaks, esityskanava Yle TV1, tuotantoyhtiö Yellow Film & TV

 

5.Lasten- ja nuortenohjelma

#lovemilla, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Lapset ja nuoret/It´s Alive Productions Oy

Melodi Grand Prix, esityskanava Yle Fem, tuotanto Svenska Yle ja tuotantoyhtiö Five Corners Production Oy, yhteistyössä Finlands Svenska Ungdomsförbund

Mimmikoto, esityskanava MTV Juniori, tuotanto Mimmit Music ja Kuutti Rocks

Menopeli, esityskanava MTV Juniori, tuotantoyhtiö Intervisio Oy

Pikku Kakkonen, esityskanava Yle TV2, tuotanto Yle Lapset ja nuoret

 

6.Lifestyle

Erilaiset äidit, esityskanava AVA, tuotantoyhtiö Aito Media Oy

Kaappaus keittiössä, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Moskito Television Oy

Koko Suomi leipoo, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Eyeworks Finland Oy

Ulos luontoon, esityskanava Yle TV1, tuotanto Yle Asia

Virittäjät, esityskanava MTV Max, tuotantoyhtiö Mediatehdas Dakar Oy

 

7.Reality

Arman ja viimeinen ristiretki, esityskanava JIM, tuotantoyhtiö Armanin Maailma

Duudsonit tuli taloon, esityskanava Sub, tuotantoyhtiö Rabbit Films Oy Ltd

Iholla, esityskanava AVA, tuotantoyhtiö Moskito Television Oy

Love Connection, esityskanava Yle TV2, tuotantoyhtiö Eyeworks Finland Oy

Viidakon tähtöset, esityskanava Sub, tuotantoyhtiö Moskito Television Oy

 

8.Viihde- ja musiikkiohjelma

Idols, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö FremantleMedia Finland Oy

Iskelmä Suomi, esityskanava Yle Teema, tuotanto Yle Kulttuuri ja viihde

Pakko tanssia, esityskanava Yle TV2, tuotantoyhtiö Metronome Film & Television Oy

Tanssii Tähtien Kanssa, esityskanava MTV3, tuotantoyhtiö Zodiak Finland Oy

Vain elämää, esityskanava Nelonen, tuotantoyhtiö Zodiak Finland Oy

 

9.Vuoden käsikirjoittaja

Outi Keskevaari (Selviytyjät Suomi)

Kirsti Manninen ja Antti Pesonen (Kansan mies)

Salatut elämät Story Team pääkäsikirjoittaja Teemu Salosen johdolla

 

10.Vuoden ohjaaja

Veikko Aaltonen (Kansan mies)

Antti Leino (Iskelmä-Suomi)

Kari Väänänen (Taivaan tulet)

 

11.Paras miesnäyttelijä

Aku Hirviniemi (Nuoret nerot)

Esko Kovero (Salatut elämät)

Sampo Sarkola (i Apeiron)

Jussi Vatanen (Puolin ja toisin)

 

12.Paras naisnäyttelijä

Irina Björklund (i Apeiron)

Ria Kataja (Taivaan tulet)

Maija-Liisa Peuhu (Salatut elämät)

Armi Toivanen (Nuoret nerot)